Sprawy spadkowe

Centrum Prawa Kościelniak Kraków  >  Sprawy spadkowe

Dlaczego sprawy spadkowe zaliczane są do jednych z najtrudniejszych? Dzieje się tak między innymi z powodu faktycznych trudności w ustaleniu kręgu spadkobierców, a także w związku z proceduralnymi zawiłościami z którymi przychodzi zetknąć się stronom w postępowaniu sądowym.

Prawo spadkowe szczegółowo opisuje zasady dziedziczenia – na podstawie testamentu (dziedziczenie testamentowe) oraz Kodeksu cywilnego (dziedziczenie ustawowe), a także sposoby przyjęcia spadku – przyjęcie proste lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Reprezentujemy (Kancelaria Radcy Prawnego, Kancelaria Adwokacka) naszych Klientów w sprawach spadkowych w których sądem właściwym miejscowo (sądem spadku) jest nie tylko miasto Kraków, lecz także między innymi Wieliczka, Myślenice, Nowy Sącz, Bochnia i inne miasta południowej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski.

Stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – co to oznacza?

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której osoba przyjmuje spadek. W skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość o wartości 200 000 złotych, a także długi opiewające na kwotę 500 000 złotych. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapewniamy sobie bezpieczeństwo finansowe. Oznacza to bowiem, że wraz z nieruchomością, przyjmujemy również dług spadkowy, ale wyłącznie do wysokości nie przekraczającej wartości aktywów masy spadkowej, tj. w tym przypadku nieruchomości.

Jakie zalety ma nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

  • brak konieczności pokrywania z własnych środków pieniężnych odziedziczonych długów spadkowych,
  • odpowiedzialność za długi spadkowe wyłącznie do wysokości, która nie przekracza nabytych aktywów masy spadkowej,
  • zapewnienie spokoju i pewności na przyszłość.

Ustalenie kręgu spadkobierców – kiedy nie wiesz kto jeszcze nabył spadek

Nie wszystkie sprawy spadkowe są łatwe i szybkie do przeprowadzenia. Jeżeli postępowanie musi zostać przeprowadzone przy udziale większej liczby uczestników (spadkobierców), konieczne będzie ich ustalenie i odnalezienie. Może to potrwać nawet wiele miesięcy, zwłaszcza wówczas, gdy jest to większa liczba osób rozrzuconych po całym świecie, bez znanego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji pomoc, którą oferuje nasza kancelaria okazuje się być bezcenna. To my bierzemy na siebie cały ciężar obowiązków, związanych z ustaleniem kręgu spadkobierców.

Nieznajomość prawa spadkowego – najczęstszy błąd wielu Polaków

Sprawy spadkowe – bądź ostrożny

Radca prawny i Adwokat radzą jak uniknąć długów spadkowych:

Przede wszystkim, zanim w euforii przyjmie się spadek, należy dać sobie nieco czasu na zastanowienie. Pamiętaj, że decyzji nie musisz podejmować natychmiast. Prawo spadkowe daje ci aż 6 miesięcy na odrzucenie spadku.

Jeżeli nie masz pewności co do najlepszej dla Ciebie decyzji, zasięgnij porady profesjonalnego prawnika (radcy prawnego lub adwokata), który rozwieje Twoje wątpliwości i umożliwi podjęcie najkorzystniejszej decyzji.